Evde Bira Yapımı

Evde bira yapmak fikri birçok kişinin kulağına hoş gelse de bazı kişilerin kulağına oldukça yabancı geliyor. Ancak bu kişiler bir ev yapımı bira içtiğinde bunun normal biradan farksız olduğunu anlıyor.

Evde Bira Yapmak İçin Sebepler

Evde bira yapmak normal bira almaktan çok daha ekonomiktir. En önemli sebeplerinden bir tanesi harcanan maliyettir. Normal bir birayı satın alacağınız bütçeye daha fazlasını rahatlıkla üretebilirsiniz.

Diğer bir sebep ise normal biralara nazaran daha lezzetli olmasıdır. Zaten evde birayı kendiniz yaptığınız için tazelik konusunda önde başlıyorsunuz demektir. Bunun yanında içerisine kattığınız maddeleri bildiğiniz için gönül rahatlığıyla biranızı tüketebiliyorsunuz.

Ayrıca kendi yaptığınız bir birayı yaparken yaratıcılığınızı da biraya yansıtabilir ve farklı lezzetler çıkartabilirsiniz.

  • Not: Yasalara göre evde ürettiğiniz biranın miktarı 350 litreyi aşmamalıdır. Bu rakamın üstünde evde bira üretmek yasaktır.
Evde Bira Nasıl Yapılır?
Evde Bira Yapımı

Evde Bira Nasıl Yapılır?

Bira yapımı için bazı ekipmanlara ihtiyaç olmaktadır. Bu ekipmanlara internetten kolayca ulaşabilirsiniz. Daha önce bir tecrübeniz yok ise başlangıç kitlerini tercih etmenizde yarar var. Bu ekipmanları devamlı kullanabilirsiniz.

  • Bira yapımına başlamadan önce hangi tarz bira yapmak istiyorsanız buna karar vermelisiniz. Bazı kişiler buğday birasını tercih ederken bazı kişiler ise Lager bira veya daha farklı bira çeşitlerini tercih edebilirleri.
  • Birayı yaparken alkol oranını doğru şekilde ayarlamak için şeker kullanılmaktadır. Fakat bu sizin damak tadınıza göre değişkenlik gösterebilir. Daha acı bir tat istiyor iseniz malt tozun kullanmanızda yarar vardır.
  • Hangisini kullanacaksanız eğer eriyene kadar karıştırmalısınız. Daha sonrasında bira kitini dökmeniz gerekiyor.
  • Sonrasında temizlik açısından önemli olan temiz ve hiç açılmamış suyu kitin içerisinden çıkan mayaya eklemelisiniz.
  • Son olarak hava kilidini takarak biranızın çeşidine göre belirlenmiş olan oda sıcaklığına alıp beklemelisiniz. Bu işleme mayalanma işlemi deniyor.
  • Mayalanma işlemi ortalama 2 hafta sürmektedir.  Bu işlemde tamamlandıktan sonra artık yapmanız gereken şey şişeleme işlem olacaktır.
  • Şişelemeyi de tamamladıktan sonra 1 haftada gazlanmasını beklemeniz gerekmektedir.  Sonrasında biranız içime hazır hale gelecektir.

Eğer il defa yapıyorsanız tattığınızda “bu normal birayla aynı” dediğinizi duyar gibiyiz…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*